077153f5-33a9-4512-90b5-60082f8c93ae
Allt jag önskar mig till jul
Allt jag önskar mig till jul
Av: Bolouri, Joanna
Utgivningsår: 2021
Språk: Svenska
Medietyp: Bok
Kategori: Skönlitteratur
Förlag: Printz
ISBN: 9789177713906
Omfång: 300 sidor. Format: 22 cm
Inne: 0
Totalt antal lån: 0
Antal lån i år: 0
Antal reservationer: 1
Innehållsbeskrivning
Vad händer om ditt livs kärlek är din bästa väns flickvän, och det var du som parade ihop dem? När Nick blir av med sitt jobb på den prestigefyllda advokatbyrån och samtidigt dumpas av sin flickvän tvingas han motvilligt att ta ett jobb som jultomte i ett köpcentrum. Samtidigt som hans vänner gifter sig eller befordras, tillbringar Nick sina dagar med att terroriseras av vresiga tomtenissar och bortskämda ungar. Tills han träffar fyraåriga Alfie. Allt Alfie önskar sig till jul är att hans mamma, Sarah, ska bli glad igen. Rörd av pojkens osjälviska önskan ordnar Nick en dejt mellan Sarah och hans bästa vän, Matt. Nick ställer upp som barnvakt till Alfie för att de ska kunna få tid ifred, och upptäcker snart att han trivs i den charmiga fyraåringens sällskap. Men allteftersom Sarah och Alfie blir en större del av deras liv, inser Nick till sin förskräckelse att Sarahs och Matts lycka innebär hans egen olycka. Allt jag önskar mig till jul är en rolig, varm och rörande julroman för fans av Beth O'Leary och Marian Keyes. Det är Joanna Bolouris andra julroman efter den charmiga romantiska komedin Jag kommer hem till jul

Här finns titeln:

Loading...

Andra titlar av samma författare

3221354b-adae-441f-86da-6589374ff70c
Av: Bolouri, Joanna

Liknande titlar

a7a71b99-94b8-4faa-a66f-fb8927013700
22b8d842-2fa1-46b2-b71c-5757f029e766
Av: Kvarnström Jones, Ruth
ee6c01af-501e-4322-b65c-221a030bd62b
Av: Henry, Emily
892caa5b-716e-44c9-a483-8db8419ae2a1
a88ea3e1-33a8-4b4e-b22a-eea75ad21efa
c59e882e-2edd-4fcc-8603-de9cae1da724
Av: Rooney, Sally
14c87891-f4a3-4b2c-ac7e-af6ce5283930
Av: Hosseini, Khaled
586753aa-2a87-46fc-94dc-97f2bf6760b9
Av: Connelly, Michael
5716997a-5c67-4a0f-a25c-291081174202
Av: Robinson, Peter
4217aa5e-0384-42e0-9e04-5feb2005c778
Av: Dillon, Lucy
c6318fc0-1d29-4807-9651-1e4f09157132
Av: Adichie, Chimamanda Ngozi
cd6129b5-43e6-4a45-89fc-80419364abb9
ef1dcaff-94d0-4352-b50e-3569b6903525
Av: Highsmith, Patricia
e3c2b268-b8fd-430e-bfeb-63f72dd02f9d
Av: Tudor, C. J.
541cac2f-b956-438f-abd2-a43e11c7faf3
Av: Richards, Emilie
5f642b2a-deec-4f63-bc95-78c2ed0e26db
Av: King, Stephen
71b6d28b-a27e-4f0c-b1b0-24d46d875d0e
Av: Gurnah, Abdulrazak
9ad2861e-20c8-4c61-a89a-cc1227565ea2
Av: Nabokov, Vladimir Vladimirovič
29f5b275-5f8b-455f-bb64-6dcae26d7ef7
Av: Paris, B. A.
f0692a8a-c438-46bd-963e-8f6fbfabed04
Av: Cleave, Paul

Språk